kryptomena bitocin

Bitcoin

Financie

Najobľúbenejšia digitálna kryptomena, ktorá pracuje vo virtuálnej forme a elektronickej podobe meny. Bitcoin bol založený v roku 2009 skupinou ľudí alebo osobou pod prezývkou Satoshi Nakamoto. Kryptomena nie je kontrolovaná žiadnou vládou a centrálnou bankou.

Prečo bitcoin?

Hlavná vlastnosť kryptomeny je technológia blockchain.  Blockchain je transparentný a verejný register, ktorý zabezpečuje transakcie s bitcoinom. Všetky transakcie sú zaznamenané a overené v sieti bitcoinu.  Kryptomena bitcoin má svoju limitovanú ponuku, kde celkový limit môže dosiahnuť maximálne 21 miliónov.  Pravidlo o maximálnom počte bitcoinu pomáha udržať hodnotu a zabezpečiť nekontrolovateľnú infláciu. Hodnota je určená trhovou ponukou a neustále sa mení. Veľa ľudí investuje do bitcoinu s presvedčením, že hodnota v budúcnosti stúpne. Niektorý obchodníci a štáty akceptujú kryptomenu ako platobný prostriedok.   

Vlastnosti bitcoinu

Hodnota bitcoinu rýchlo kolíše a investície môžu prinášať rizika. Preto musíte dôkladne zvážiť koľko peňazí investujete pre možné rizika.  Určite nesmiete investovať celoživotné usporené financie do kryptomeny.  Bitcoin sa odlišuje od ostatných investícií hlavne základnými vlastnosťami:

Anonymita – používateľ bitcoinu je anonymite, preto nie je totožnosť používateľov spojená s transakciami. Ale blockchain uchováva transakcie a analyzuje toky bitcoinov.  

Decentralizácia – ide o systém, ktorý nie je riadený bankou alebo vládou. Bitcoin pracuje decentralizovanými uzlami, ktoré udržujú siete a overujú transakcie.

Obmedzená zásoba – je presné stanovená zásoba bitcoinu na 21 miliónov, preto sa kryptomena nemôže do nekonečna ťažiť. Cena bitcoinu má vplyv aj na maximálne a možné zásoby.

Celosvetová dostupnosť – bitcoin je dostupný všade s pripojením na internet.  Umožňuje všetkým ľudom na svete posielanie a prijímanie kryptomeny bez potreby finančných pomocníkov.

Poplatky a rýchlosť –  transakcie sú rýchle a poplatky relatívne nízke s porovnaním finančných služieb.

Bezpečnosť – zabezpečuje kryptografické metódy a ochranu pred neoprávaním používaním.  Technológia blockchain je imúnna proti falšovaniu.