svetove kryptomeny 2

Svetové kryptomeny

Financie

Asi pomaličky každý vie čo sú kryptomeny. Kryptomeny sa nachádzajú vo svete už pomerne dlho a kryptomenu bitcoin, už poznajú aj deti. Kryptomeny sa používajú pri veľkých a malých platbách hlavne pre investorov. Ľudia poznajú 3 až 5 kryptomien, ale skutočnosti je ich okolo 2 tisíc. Veľa kryptomien vzniklo ako huby po daždi pre rýchle zbohatnutie svojich zakladateľov a vytvorenie niečoho výnimočného.

Bitcoin

Najznámejšia a asi najlepšia krytomena na svete. Bitcoin sa počíta ako online gold. Bitcoin založil Satoshi Nakamoto so pseudonymom v roku 2009. Bitcion je platidlo v niektorých zahraničných štátoch a väčšine e-shopov. Odborníci tvrdia, že bitcoin má veľký potenciál na dlhodobé investovanie.

Ethereum

Druhá najpopulárnejšia kryptomena na svete. Ethereum vytvoril v roku 2015 Vitalik Buterin. Kryptomena ma budúcnosť a svoju stálu komunitu.  Na Slovensku kryptomenou nevieme ešte platiť v zahraničí v niektorých štátoch áno.

Dogecoin

Logo kryptomeny poukazuje na psa v obrázku, ktorá vznikla na začiatku roka 2013 ako vtip. Posledné roky kryptomena vzrástla po veľkých vyhláseniach bohatých investorov. Dogecoin nie je stabilný a určite sa neodporúča na investovanie.

Litecoin

Kryptomena vznikla 2011 a vytvoril ju Charlie Lee. Litecoin je veľmi podobný bitcoinu a je lepšie technicky vyriešený. Ma nižšie poplatky ako ostatné kryptomeny, ale na úroveň bitcoinu sa asi nikdy nedostane.

EOS

EOS začal fungovať v roku 2018. Výhodou EOS je zabezpečiť viac transakcií naraz ako ostatné kryptomeny. V dnešnej dobe až okolo 3 900 transakcií za sekundu. EOS pracuje na špeciálnej sieti, preto EOS nie je zraniteľný ako ostatné kryptomeny.

Monero

Monero je vlastne anonymná platobná sieť. Vznikla v roku 2014 a zabezpečuje ju anonymná komunita. Vo svete bývajú anonymne platobné siete zneužívané pre podvodné platby a nelegálne obchodovanie. Monero čaká v budúcnosti pravdepodobne pád pre nekonečne ťaženie kryptomeny.

Obchodovanie a investícia s kryptomenami má rizikový charakter. Ľudia by mali investovať peniaze, ktoré majú navyše a určite nie životné úspory.