firma alebo živnosť 2

Firma alebo živnosť?

Podnikanie a firma

Na začiatku podnikania majú všetci ľudia ťažkú voľbu. Vybrať si môžete medzi založením živnosti alebo firmy. Všetko má svoje výhody a nevýhody. Moja firma alebo živnosť, čo si vybrať?

Výhody živnosti

Výhody živnosti sú jednoduchosť a nízke náklady na založenie, rýchly a jednoduchý výber vlastného zisku, paušálne výdavky 60 % bez dokladovania výdavkov alebo jednoduchá daňová evidencia.  Najzakladanejšia nevýhoda živnosti je ručenie aj spolu podielovým majetkom manželov a hlavne vysoké zaťaženie živnostníkov odvodmi.

Moja firma a výhody založenia

Výhody založenia firmy sú nižšie odvodové zaťaženie a ručenie firmy do výšky vkladu, budovanie vlastnej značky od základu. Nevýhody firmy sú vyššie náklady a zložité zakladanie, zbytočne a nákladne podvojné účtovníctvo hlavne pre jednoosobové firmy, zložité vyberanie vlastného zisku z firmy. Každý si musí vybrať spôsob podnikania, ktorý mu bude vyhovovať. Najlepším spôsobom je vyskúšať si na začiatku jednoduchú živnosť a pri vysokých príjmoch prejsť postupne na založenie vlastnej značky, firmy. Poslednej dobe na Slovensku sa živnostníkom a firmám neustále zvyšuje odvodové zaťaženie pri zdravotných a sociálnych platbách.

Dane a odvody

Svitla nová nádej na 15 % daň pre rok 2020 podnikateľom, firmám pri obrate do 100 000 eur a rok 2021 do obratu 49 790 eur. Otázka znie do kedy bude daň fungovať a aké budú neustále meniace sa podmienky? Alebo sú to len predvolebné sľuby? V roku 2021 sú minimálne odvody do zdravotnej poisťovne 76,44 eur a sociálnej poisťovne 180,99 eur z príjmu nad 546 eur/mesiac. Tak pri príjme živnostníka 550 eur mesačné zaplatí na odvodoch 257,43 eur a zostane mu 292,57 eur.  Malý živnostník zaplatí štátu až 47% zo svojho príjmu. Vlastne mu zostane skoro životné minimum, ktoré je v roku 2021 vo výške 218,06 eur. Štatistika ukazuje, že v roku 2020 na Slovensku vzniklo 45 678 živnosti a zaniklo 41 329. Rozmýšľa vôbec niekto ako pomáhať malému a strednému podnikaniu na Slovensku? Samozrejme všetkým živnostníkom nie len vyvoleným.  Jednoznačnou výhodou firmy sro oproti živnosti je ručenie s obmedzením, kde živnostník ručí celým svojím majetkom, ktorý nadobudol ešte pred živnosťou.