praca v zahranici 2

Práca v zahraničí

Práca

Uvažujete o práci v zahraničí? Samozrejme, práca v zahraničí môže byť na prvý pohľad veľmi zaujímavá, avšak treba si veľmi dobre zvážiť všetky klady a zápory, ktoré prináša. Všetko v konečnom dôsledku závisí od toho, do akej krajiny sa rozhodnete vycestovať a aká je vaša kvalifikácia. Predtým, než sa kdekoľvek vyberiete, podrobne si preštudujte, čo všetko v danej krajine budete potrebovať. Pokiaľ v nej plánujete zostať dlhšie, je dobré myslieť aj na určitý typ prechodného ubytovania.

Európska únia

Z legislatívneho hľadiska, a to najmä pokiaľ sa jedná o prácu v Európskej únii, v podstate neexistuje žiaden problém. Môžete byť zamestnaný buď na dohodu alebo na iný typ pracovného pomeru, prípadne je veľmi populárne aj pendlovanie medzi krajinami, pokiaľ to vaše podmienky dovoľujú. Pokiaľ si nájdete v zahraničí spoľahlivého zamestnávateľa, bez problémov by vám mal pomôcť vybaviť všetku potrebnú administratívu. Vo vlastnom záujme si však naštudujte všetko potrebné, čo budete v danej krajine potrebovať.

Jazykové znalosti

Medzi samotné detaily patrí rozhodne aj jazyk, ktorým sa v danej krajine hovorí. Pre niektoré druhy prác nie je potrebný, avšak ak sa rozhodnete pracovať v zahraničí skôr sezónne, prípadne v gastronómii, budete ho pravdepodobne potrebovať.

Nevýhody práce v zahraničí

Práca v zahraničí prináša so sebou určité nevýhody, s ktorými treba rozhodne počítať. Patrí tam dočasné odlúčenie od rodiny a pravdepodobne tiež vyššie životné náklady, ktoré v zahraničí sú. Tiež sa budete môcť spoľahnúť len sami na seba a zoznámiť sa s úplne novou kultúrou a spôsobom fungovania. Na druhej strane je však aj množstvo výhod. Na prvom mieste je atraktívna vidina vyššieho zárobku, ktorá na vás v zahraničí veľmi pravdepodobne čaká. Práca v zahraničí tiež prináša množstvo skúseností nielen pre váš profesionálny, ale aj súkromný život. V neposlednom rade môže byť presťahovanie do niektorých vybraných zaujímavých krajín veľmi atraktívne. Ak nevidíte možnosť uplatnenia na našom trhu, alebo chcete vyskúšať niečo nové, práca v zahraničí je určite skúsenosť, ktorá stojí za vyskúšanie.